Belföld

A CÖF az Altus visszalépését követeli

Csizmadia László: Kettős mérce működik az Európai Bizottságban

Az Euróapi Bizottsággal kötött szerződéstől való visszalépésre szólította fel az Altus Zrt.-t a Civil Összefogás Fórum (CÖF) és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) elnöke.

Csizmadia László 20150227

Csizmadia László szerint az EB pályázati döntése "pártos, egyoldalú beavatkozási lehetőséget teremt" a magyarországi és más uniós jobboldali kormányok fejlesztéspolitikai működésébe, ezért a szerződést "vissza kell dobni".

A CÖF-CÖKA felszólította továbbá az Altus Zrt.-t, hogy lépjen vissza a "kétes, erkölcstelen, vitatható módon megkötött" szerződéstől.

 

Ha megfelelt a jogszabályoknak, akkor a szabályok rosszak

Fricz Tamás politológus a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, ha az Altus Zrt. kiválasztása megfelelt a jogszabályoknak, akkor felmerül a lehetősége annak, hogy azok a szabályok rosszak, felületesek. Az EB válaszlevelét komolytalan magyarázkodásnak nevezte.

Ifjabb Lomnici Zoltán jogász felhívta a figyelmet a pályázati leirat nyolcadik fejezetére, amely a pályázatból való kizárási szempontokat tartalmazza, a többi között a politikai vagy nemzeti részrehajlás kérdését. Az erre adott válaszokat "becsületbeli nyilatkozatban", aláírással hitelesítve kell benyújtani - mondta. Hozzátette: ez a tény számos aggályt vet fel, ezért egy alapos vizsgálatot kellene lefolytatni.

Biztosat azonban csak akkor lehetne tudni, ha meg lehetne ismerni a benyújtott dokumentumok teljes anyagát - jelentette ki ifj. Lomnici Zoltán.

 

Az elbírálók névsorát is követelte a CÖKA

A Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) április 20-án fordult nyílt levélben Jean-Claude Junckerhez, az Európai Bizottság elnökéhez. A CÖKA azt követelte, hogy zárják ki az Altus Zrt.-t a Magyarországot érintő EU-támogatások ellenőrzéséből, illetve hozzák nyilvánosságra a pályázat elbírálóinak névsorát, mutassák be a beadott pályázatokat és tegyék közzé az értékeléssel összefüggő összes adatot.