Belföld

Pluszpénzzel ösztönzött szűrőprogram

Prioritásként kezelik a vastagbélszűrési projekt sikerességét, fokozott figyelmet fordítanak annak ellenőrzésére, hogy a páciensek számára a lehető legkisebb terheléssel járjon

Szeptembertől többletfinanszírozás jár azoknak a laboratóriumoknak, amelyek részt vesznek az országos vastagbélszűrési programban, az összeg nyolcvan százalékát az orvosok és szakdolgozók kapják. A pluszpénz hatékony felhasználását ellenőrizni is fogják.

Pluszpénzzel ösztönzött szűrőprogram
Fontos a háziorvos és a praxisnővér meggyőző szerepe (képünk illusztráció)
Fotó: MH

Július 4-én hatályba lépett a rendelet, amelynek értelmében pluszpénzt kapnak azok az orvosok és szakdolgozók, akik részt vesznek a november óta zajló országos vastagbélszűrési programban – írja a Medicalonline.hu. A szakportál cikke szerint a laboratóriumok egy-egy kolonoszkópiáért (vastagbéltükrözés) 17 820 forintot számolhatnak el. Az összeg nyolcvan százalékát, 14 256 forintot azoknak az orvosoknak és szakdolgozóknak kell majd megkapniuk, akik a pá­ciens szűrésé­ben közvetlenül részt vesznek. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a portállal közölte: a szolgáltatók első alkalommal szeptem­berben kapják meg a vizsgálatért járó emelt finanszírozást. Arról, hogy ennek nyolcvan százalékát milyen arányban osztja el a dolgozók között, az adott kórház dönthet. A pluszpénz az alapellátásban is megjelent: azok a háziorvosok, akik az uniós projekt keretében szerződtek az NNK-val, szűrésenként ezer forint többletbevételt könyvelhetnek el, de csak azt követően, hogy ötven páciens esetében megtörtént a minta vizsgálata.

Mivel a finanszírozás számos más, a szűréshez kapcsolódó tevékenységre, többek között a szakorvosi és szövettani vizsgálatokra, másodszakvélemény kiadására is vonatkozik, a Medicalonline feltette a kérdést, nem félő-e, hogy a többletbevétel reményében a laborok fölösleges pluszvizsgálatokat is végeznek majd, például a polipok eltávolítása nem az első szűrővizsgálattal egy időben, hanem újabb kolonoszkópia alkalmával történik. A NEAK hangsúlyozta: a tárca, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és a biztosító egyaránt prioritásként kezeli a szűrővizsgálatok sikerességét, ezért fokozott figyelmet fordítanak annak ellenőrzésére, hogy a szűrővizsgálat a pá­ciensek számára a lehető legkisebb terheléssel járjon. Amennyiben az tapasztalják, hogy ugyanazon beteg vizsgálatát a különböző ellátási formákban több alkalommal is elvégzik, úgy az felveti az adott szolgáltató szakmai kompetencia-vizsgálatának szükségességét, ami hatással lehet az intézmény részvételére további programokban, és az ellátórendszerben betöltött szerepére is.
Az NNK mintegy kétezer házorvosi praxissal szerződött azért, hogy körzetükben kiosszák a székletminta beküldésére szolgáló eszközt és borítékokat azoknak a pácienseknek, akik meghívólevelet kaptak az NNK-tól. Július 31-ig az ötven-hetven év közötti célcsoportból 332 ezren kaptak meghívót, több mint 116 ezer érintett vette át az egységcsomagot, 103 449 minta érkezett az Országos Közegészségügyi Intézet laboratóriumába, kolonoszkópos vizsgálaton pedig 3093 páciens jelent meg.

A nem negatív eredménnyel rendelkező páciensek a háziorvostól kapnak beutalót kolonoszkópiára, a kijelölt laboratóriumokban négy héten belül kell elvégezni a vizsgálatot. A háziorvosok tapasztalatai szerint a rendszer ebből a szempontból jól működik, betegeik kettő-négy héten belül valóban átesnek a vizsgálaton. A szakportálnak nyilatkozó gasztroenterológus szerint azonban a négy héten belül teljesített szűrések miatt hosszabban kell várakozni az egyéb céllal végzett vizsgálatokra. Megjegyezte: azoknál a betegeknél, akik pozitív eredményt kaptak a székletvérteszten, személyes konzultációra lenne szükség annak érdekében, hogy részt vegyenek a kolonoszkópián, így többen jelennének meg a laborokban. Bár sok háziorvosi praxisban igyekeznek a személyes meggyőzés módszerével élni, hogy rávegyék a pácienseket a szűrésre, ez sokszor sikertelen, már a székletvértesztet sem szívesen vállalják az érintettek.

A praxisnővér rátermettségén, leleményességén múlik, hányan hajlandóak a szűrésre. Noha a projekt része médiakampány is, ez egyelőre még nem indult el. Több orvos úgy nyilatkozott, hatékonyabb lenne a szűrési rendszer, ha nem behívás alapján, hanem a háziorvosokon keresztül működne, ám a vizsgálathoz szükséges készülék félmillió forintba kerül.
A programban a feladat ellátását huszonnégy új kolonoszkópos szett és tíz új endoszkópos mosóautomata segíti, hamarosan megkezdődik annak felmérése, hol van szükség újabb eszközökre.

A Rákkontroll Programról érdeklődtek amerikai onkológusok

Amerika első számú rákcentrumának vezetői tettek látogatást az Országos Onkológiai Intézetben – tudatta tegnap az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A tárca közölte: a Texasi Egyetem MD Anderson Onkológiai Centrum háromfős delegációja járt az intézményben Michael E. Kupferman klinikai és tudományos hálózatfejlesztésért felelős alelnök vezetésével. A Texas állambeli intézmény neves oktatási, betegellátó és kutató központ. Az amerikai onkológusokat Lőrinczi Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának a Kárpát-medence magyar oktatásának fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára, Polgár Csaba, az Onkoló­giai Intézet főigazgató főorvosa és Nagy Péter, az intézet tudományos igazgatója fogadta. A delegáció tagjai kiemelt érdeklődést mutattak a magyar Nemzeti Rákkontroll Program iránt. Emellett az intézmények vezetői egyeztették a jövőbeni együttműködési területeket, a texasi orvosok pedig ismertették centrumuk nemzetközi tevékenységét és az általuk létrehozott onkológiai hálózatot.

Kapcsolódó írásaink

„Javítani kell az emberek egészségi állapotán”

ĀRendkívül fontos a felvilágosítás, és a kormány mindent megtesz, hogy a rizikócsoportok tagjai részt vegyenek a szűréseken, de az embereknek maguknak isfel kell ismerniük, hogy mindez értük van – mondta lapunknak Kásler Miklós