Ajánló
Virágvasárnap ölt az Iszlám Állam
Két egyiptomi kopt keresztény templomnál követtek el robbantásos merényletet – Összehívták a nemzetbiztonsági tanácsot

Két terrorcselekmény rázta meg virágvasárnap Egyiptomot. Először, délelőtt tíz óra körül a Nílus deltájában fekvő tantai Szent György-templomban robbant fel pokolgép a mise idején, amikor mintegy kétezren tartózkodtak a templomban. A robbantásban legkevesebb huszonheten meghaltak és hetvennyolcan megsebesültek. „A terrorizmus ismét lecsapott Egyiptomra, ezúttal virágvasárnapon” – közölte a külügyminisztérium szóvivője, Ahmed Abu Szaid Twitter-üzenetében. A robbantással kapcsolatban két embert őrizetbe vettek.
Pár órával később Alexandriában robbantotta fel magát egy öngyilkos merénylő a Szent Márk-katedrálisnál, ahol előzőleg II. Tavadrosz kopt pápa mutatott be virágvasárnapi misét. Az egyiptomi egészségügyi minisztérium közlése szerint 16-an meghaltak és legalább 41-en megsebesültek a detonációban. Az egyházfő jól van, még a merénylet előtt távozott a katedrálisból. A merénylő nem jutott be a templomba, mivel a bejáratot védő rendőrök feltartóztatták, és ekkor hozta működésbe a robbanószerkezetet. A halálos áldozatok között van három rendőr is. Az egyiptomi koptok, akik a Közel-Kelet legnépesebb és egyik legősibb keresztény közösségét képviselik, évek óta a radikális iszlamisták támadásainak célpontjai. Abdel-Fatah esz-Szíszi egyiptomi elnök a robbantások után összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot, és elrendelte, hogy az ország valamennyi tartományában vezényeljenek ki katonákat a kulcsfontosságú létesítmények védelmére. A merényleteket tegnap az Iszlám Állam terrorszervezet vállalta magára.
Részvétét fejezte ki a magyar kormány és Orbán Viktor Szíszi államfőnek és II. Tavadrosznak az áldozatok miatt, hozzátéve, hogy Magyarország szükség esetén kész orvosi segítséget nyújtani a rászorulóknak. „Ennek a barbár cselekedetnek az volt a nyilvánvaló szándéka, hogy aláássa Egyiptom nemzeti egységét” – hangsúlyozta Orbán Viktor, aki elismerését fejezte ki Szíszinek a keresztények védelmében, és a terrorizmus ellen tett erőfeszítéseiért. Vlagyimir Putyin orosz elnök közleményében cinikusnak nevezte és elítélte a tantai merényletet, és hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösségnek egységesen kell fellépnie a terrorizmus legyőzése érdekében.
Röviden
- A stockholmi gázolás megmutatja, hogy mindenre fel kell készülni, bármelyik országban történhet merénylet, azonban Ausztriában nincs konkrét terrorcselekményre utaló jel – jelentette ki Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter egy vasárnapi lapinterjúban. Az Österreich című lapnak arról beszélt, hogy Ausztriában már egy ideje magasabb terrorkészültségi szint van érvényben. Elmondta, hogy megfigyelés alatt tartják a háborúból Ausztriába visszatérőket, valamint azokat, akik az országban válnak szélsőségessé.
- Gyanús, pokolgépnek vélt szerkezetet találtak Oslo belvárosában szombat éjjel. Ellenőrzött körülmények között felrobbantották, az üggyel összefüggésben pedig egy 17 éves oroszországi menedékkérő fiút őrizetbe vettek.
- A Frontex szerint veszélyben van a migrációs hullám feltartóztatását célzó EU–török menekültügyi egyezmény – közölte szombaton a Welt am Sonntag című német lap a birtokába került Frontex-elemzésre hivatkozva. A dokumentum szerint a 2016. július 15-i, sikertelen puccskísérlet nyomán a török biztonsági apparátust és parti őrséget érő próbatételek a szóban forgó szervezetekben zilált állapotokhoz vezettek.
- Tavalyhoz képest megtriplázódott a Svájcon keresztül Németországba érkező migránsok száma, Baden-Württemberg ezért a határellenőrzés bevezetését fontolgatja – írta a Die Welt. Thomas Strobl tartományi belügyminiszter elmondta, a hatóságok egyelőre kezelik a helyzetet.
- „A német kormány korábban élesen bírálta Magyarországot a balkáni útvonal lezárásáért. Ma viszont boldog ettől, mert ha ez az útvonal nem lenne lezárva, akkor most Németország nem 70-80, hanem 100 százalékban Törökországtól függene” – hangsúlyozta az M1-nek Thomas Bosbach, a Németországban kormányzó Kereszténydemokrata Unió vezető belügyi szakpolitikusa.
Elutasított menedékkérő volt a támadó
A stockholmi gázolásos merénylet üzbegisztáni származású gyanúsítottja elutasított menedékkérő volt Svédországban, de a hatóságoknak hamis címet adott meg, ezért nem tudták őt kitoloncolni az országból – közölte vasárnap a svéd rendőrség. A 39 éves férfi 2014-ben nyújtott be letelepedési kérelmet, amelyet 2016 júniusában elutasítottak, de ezt követően a svéd hatóságok nem tudták őt visszaküldeni Üzbegisztánba, mert nem találták, nem tartózkodott az általa megadott címen. Február végén a rendőrség már hivatalosan is körözte. A rendőrségnek tudomása van arról, hogy a pénteki merénylet gyanúsítottja szélsőséges szervezetekkel, köztük az Iszlám Állammal szimpatizál – közölte Jonas Hysing rendőrfőkapitány Stockholmban. Az üzbég férfi nevét továbbra sem hozták nyilvánosságra. A svéd ügyészség vasárnap egy újabb gyanúsítottat vett őrizetbe a gázolásos támadással összefüggésben, de kilétéről nem közölt részleteket. Az üzbég férfi már korábban is a biztonsági szolgálatok látóterébe került, ám marginális szereplőként tartották számon. Vasárnapi közlés szerint a pénteki gázolásos merénylet négy halálos áldozatából egy brit, egy belga, kettő pedig svéd állampolgár. (ŐM)