Ajánló

Varga Mihály: Ideje volt már a felminősítésnek

A Standard and Poor’s pozitív döntéséhez hozzájárult, hogy a folyamatos bővülést nem a túlzott eladósodás, hanem a hazai gazdaság teljesítőképessége adja

Tovább javította Magyarország hitelminősítői besorolását a Standard and Poor’s a magyar gazdaság évek óta tartó kiegyensúlyozott és stabil növekedésének köszönhetően – jelentette ki Varga Mihály. A pénzügyminiszter hozzátette: a szervezet egyúttal elismeri, hogy hazánk külső sérülékenysége és az államadósság mértéke is folyamatosan csökken, ami a kormány korábban meghozott intézkedéseinek köszönhető.

Varga Mihály 20190217
Az értékelés kitért a reálbér-növekedésre is – mondta a pénzügyminiszter  (Fotó: Ficsor Márton)

A felminősítés következő lépcsőfoka igencsak időszerű volt. A piac már korábban beárazta ezt, a várakozásokat pedig legfeljebb huszonnégy hónapig lehet fenntartani – mondta szombaton Varga Mihály pénzügyminiszter sajtótájékoztatón annak kapcsán, hogy a Standard and Poor’s hitelminősítő első idei vizsgálata alkalmával egy kategóriával feljebb minősítette Magyarország adósságbesorolását. Ez az elismerés szerinte két fontos szempont teljesülésének köszönhető, szól a hat éve tartó folyamatos növekedésnek és a sérülékenység csökkenésének, amely utóbbi nagyban megalapozta a hitelminősítő döntését.

A Pénzügyminisztérium egyetért az indoklással, a növekedés lendülete erőteljes, az uniós átlagot tavaly háromszorosan is meghaladta, 4,9 százalék volt – emlékeztetett Varga Mihály. Az ipar és a szolgáltatói szektor húzta a teljesítményt, ami azért előnyös, mert ha az egyik húzóágazat kevésbé teljesít, átveszi a szerepét a másik.

A pénzügyminiszter szerint fontos, hogy az értékelés kitért a hazai reálbér-növekedésre is, 2018-ban az év egészére vonatkozó előzetes becslés szerint bruttó 11,5 százalékkal nőttek a keresetek. A tárcavezető azt is kiemelte: a mostani megítéléshez hozzájárult, hogy a magyar gazdaság növekedését a korábbi évtizeddel ellentétben nem a túlzott eladósodottság, hanem a hazai gazdaság teljesítőképessége adja, emellett a jórészt forintalapú finanszírozásnak köszönhetően a külső adósság is tovább zsugorodott. Az államadósság bruttó GDP-hez viszonyított aránya hetedik éve csökken, 2010-ben 83, míg tavaly már csak 71 százalékát tette ki. Mindezek alapján Varga Mihály úgy vélte, az sem lett volna indokolatlan, ha a hitelminősítő két kategó­riával sorolja feljebb hazánkat. Ezzel egyébként elindult a hitelminősítői vizsgálatok sorozata.

A pénzügyminiszter kiemelte: a kedvező hangvétel mellett a hitelminősítő négy területen óvatosságra is int. A lassuló világgazdasági és ezzel együtt európai növekedés nem magyar sajátosság ugyan, de ha Németország mutatóit nézzük, az ott mutatkozó trend a kontinens országaira általánosságban igaz. A pénzügyi tárca négy százalék körüli éves növekedést vár 2019-re, míg a jegybank 3,5 százalékkal számol. A kormány már korábban felismerte a hazai népesedési folyamatok okozta kihívásokat, erre alkotta meg válaszul a miniszterelnök által ismertetett hétpontos családi akciótervet. Ugyanígy dolgozik a kormány a hazai kis- és középvállalkozói szektor versenyképességének javításán, amely még jelentős tartalék lehet, valamint hatékonyságnövelésre van szükség az állami szektorban, a közszolgáltatások színvonalának emelése, fejlesztése is folyamatos feladat.

A Magyar Hírlap kérdésére Varga Mihály elmondta, választások előtt fél-, egy évvel a hitelminősítők nem szokták módosítani besorolásaikat, ezért sem történt meg most sem, az ezt követő időszakban azonban már lehetett rá számítani, amire végül most került sor. Ugyancsak kérdésre válaszolva arra is kitért, hogy várhatóan március–áprilisban hirdetik meg a gazdaságvédelmi akciótervet, és nyomatékosította azt is, a munkavállalók hosszú távú utánpótlását nem a bevándorlásban látják, hanem a gyermekvállalás feltételeinek megteremtésében – amelyek közül legfontosabb a munkahely és a lakhatás –, mindezt pedig azért, hogy az utódvállalás csupán egyéni döntés kérdése lehessen. A jövő évet illetően a pénzügyminiszter ugyancsak négy százalékot közelítő gazdasági növekedést is reálisnak tart.


Elismerés és segítség a jegybanknak

Segíti a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáját, hogy a Standard & Poor’s felminősítette Magyarországot – szögezte le Nagy Márton, az MNB alelnöke közleményében a döntést követően. Nagy Márton szerint a felminősítés lehetővé teszi az MNB számára, hogy az inflációra koncentráljon, és hogy fenntartható módon elérje célját, a háromszázalékos fogyasztói árindexet. A jegybank várja, hogy a többi nagy nemzetközi hitelminősítő is javít Magyarország besorolásán. További felminősítések akkor jöhetnek, ha Magyarország államadóssága tovább csökken, és az államadósság finanszírozásán belül törekszünk arra, hogy a finanszírozás forintalapú és belföldi, azon belül is főként lakossági forrásból valósuljon meg. Ennek érdekében szerinte jelentős mértékben fel kell gyorsítani a lakossági állampapírok értékesítését. (MOA)


További osztályzatjavítások jöhetnek a régióban

A S & P Global Ratings péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy egy fokozattal „BBB/A–2”-re javította a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság-kötelezettségek besorolását az eddigi „BBB mínusz/A–3”-ról. Az új osztályzat kilátása stabil. A lépés nyomán a három piacvezető globális hitelminősítő közül jelenleg az S & P tartja érvényben a legjobb szuverén adósosztályzatot Magyarországra. A Fitch egy hét múlva, jövő pénteken vizsgálja az idén először a magyar szuverén adósbesorolást, ez a hitelminősítő korábban jelezte, idén több közép- és kelet-európai ország adósminősítését javíthatja. Magyarországgal együtt összesen hét államadóst tart nyilván pozitív besorolási kilátással 2017 óta. A Moody’s is vizsgálódásba kezd, Magyarország először május 3-án, majd október 25-én kerül sorra náluk. (MOA)