Ajánló

„Róma nem hagyja magát megfélemlíteni”

Üzemanyagot és iránytűt kapnak Máltán a bevándorlók az olasz belügyminiszter szerint

Ismét nekiment Matteo Salvini olasz belügyminiszter Máltának, amely szerinte továbbküldi a migránsokat Olaszország felé. Időközben a magyar kormány határvédelmi együttműködésről tárgyalt Szlovéniával, és hozzájárult a török–EU-alkuhoz.

Matteo Salvini 20181112
Matteo Salvini szerint óriási a migrációs nyomás hazáján  (Fotó: AFP - Alberto Pizzoli)

Üzemanyaggal és iránytűkkel fegyverezi fel, és Olaszország felé továbbítja a hajón érkező migránsokat Málta – vádolta meg szombaton ismét az országot Matteo Salvini olasz belügyminiszter. A politikus, aki egyben a bevándorlásellenes Liga kormánypárt vezetője is, egy olyan történettel támasztotta alá vádjait, miszerint szerda este az olasz hatóságok riasztották máltai kollégáikat, hogy a szigetország partjainál egy menekülteket szállító hajón kifogyott az üzemanyag, de ugyanez a jármű pénteken valahogyan mégis eljutott az Olaszországhoz tartozó Lampedusa szigetére, tizenhárom migránssal a fedélzetén. S ők maguk állították, hogy a máltai parti őrség egyenruhájában érkeztek hozzájuk emberek egy gumicsónakkal, ivóvizet, két kanna üzemanyagot, mentőmellényeket és egy iránytűt adtak nekik, sőt egy darabon még el is kísérték őket Olaszország felé.

A belügyminiszter „ellenséges cselekedetnek” minősítette a történteket, rámutatva, hogy miközben hazáját költségvetése miatt állítaná szégyenpadra Brüsszel, egyes tagállamok a migránsokat is az olaszokra hárítanák. Hozzátette: „Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni!”

Valletta sem késlekedett a válasszal, Salvini máltai kollégája, Michael Farrugia Twitter-oldalán felszólította a politikust arra, hogy fejezze be hazája bírálatát, valamint azzal replikázott Salvininek, hogy gondolkodjon el inkább azon, Róma mit tehetne a tengeren úton lévő migránsok biztonságáért, hiszen éppen az olaszok szegik meg ismételten a tengeri keresésekre és mentésekre vonatkozó megállapodásokat. Farrugia hozzátette: a tengeren éppen veszélyben nem lévő migránsokat nem lehet erőszakkal kimenteni.

Időközben a magyar kormány a határvédelem, valamint az együttműködés erősítésével járulna hozzá a válság kezeléséhez: Benkő Tibor honvédelmi miniszter és szlovén kollégája, Karl Erjavec pénteki megbeszélésén a felek egyetértettek, minden országnak saját magának kell gondoskodnia a határainak védelméről s ezzel együtt a schengeni külső határt is meg kell védenie. Benkő szombat reggel az M1-nek elmondta, Erjavec elismerően szólt a magyar katonák és rendőrök határvédelmi feladatairól, s közölte: Szlovénia is fejleszti haderejét. A honvédelmi miniszter felidézte: a honvédség a kezdetektől, 2015-től több ezer katonával vett részt a magyar határok védelmében. Július óta kevesebb katona van a határon, de több mint kétezer honvéd most is készenlétben van, s ha szükséges, rövid időn belül a határ mentén lesz. Benkő és Erjavec abban is egyetértett, hogy Szerbia és Montenegró európai uniós csatlakozását elő kell segíteni.

Szintén szombaton jelent meg a friss Magyar Közlönyben a kormányhatározat, amely szerint Magyarország a következő években összesen csaknem nyolcmillió euró­val járul hozzá Törökország menekültügyi forrásaihoz, azaz az úgynevezett „Törökország-támogató Menekültügyi Eszköz” 2018–2019. évi működéséhez.


Röviden

A migrációs válság mutatta meg a V4-ek nemzetközi szintű kulcsszerepét – közölte a lengyel elnök egy interjúban. Andrzej Duda a Lidové Noviny cseh lapnak azt mondta, a visegrádiak megszólalása a válságban erős és észszerű volt, míg Európa nagy része hibás politikai koncepcióiból csak most mer elmozdulni a V4-ek 2015-ös álláspontja felé.

Felgyújtották ismeretlenek a wittembergi migránsbárka-emlékművet. A lélekvesztőt – amelyen afrikai bevándorlók keltek át a Földközi-tengeren – a reformáció emlékéve alkalmából állították ki Luther Márton szülővárosában. A bárka a tűzben megrongálódott, gőzerővel folyik a nyomozás, a német hatóságok nem zárják ki a politikai motivációt sem.

Százhúsz illegális nigériai bevándorlót telepítettek vissza sikeresen önkéntes alapon hazájába Líbia déli részéből – adta hírül a Nemzetközi Migrációs Szervezet. A szervezet sikerként értékelte a dél-líbiai hatóságok támogatásával történt akciót, hozzátéve: ez volt az első, közvetlenül Líbiából indított repülőjárat menedékkérőkkel. (VZ)


„Merkel is felelős Berlinért”

A német hatóságok szándékosan nem vették őrizetbe Anis Amrit, aki később 2016 decemberében Berlinben terrorcselekményt követett el – írta Stefan Schubert, volt rendőr „Németország destabilizálódása” című könyvében. A német hatóságok szerettek volna többet megtudni a férfi kapcsolatairól az Iszlám Állammal, és ez politikai döntés volt, amelyért Angela Merkel kancellár személyesen is felelős – mondta a szerző az M1 aktuális csatornának. Schubert úgy látja: a kormány megpróbálta elhallgatni a problémákat, az utóbbi három évben 850 ezer alkalommal követtek el migránsok bűncselekményt, és a politikának erre nincs válasza. Nem tudnak érveket felhozni, miért engedték be a migránsokat, és csapták be az embereket – nyilatkozta, és hangsúlyozta: a terrorcselekmények elkövetőiről rendre kiderül, hogy más bűncselekmények miatt már korábban a rendőrség látókörébe kerültek, de „egy egész gépezet” dolgozik azon, hogy a hazaküldésüket megakadályozza. A szerző szerint olasz vagy magyar segítséggel meg lehetne védeni Németország határait. (UT)