Ajánló
Nem adjuk az agrárpénzeket
Jakab István: A migrációs helyzet kezelése alapvetően demográfiai és társadalmi probléma, ezért azt nem szabad a mezőgazdasági költségvetés terhére kezelni

A magyar mezőgazdaság fejlődésének üteme az egyik leggyorsabb az Európai Unióban, és ennek pozitívumait az egész lakosság tapasztalhatja – mondta Győrffy Balázs, a NAK elnöke a NAK és a Magosz tegnapi közös sajtótájékoztatóján. Hozzátette, szűkebb forrásokkal azonban ez a fejlődés nehezen lenne fenntartható a jelenlegi szinten. Az ágazat jövőjét érintően ezért kiemelt fontosságú a közös agrárpolitika (KAP) következő hétéves költségvetési keretének a nagysága. A jelenlegi állás szerint az Európai Bizottság 2020 után számottevően csökkentené a KAP költségvetését, amit elfogadhatatlannak tart.
A NAK elnöke szerint ez azért is elfogadhatatlan, mert a magyar gazdálkodók jövedelmi helyzete már most sem kielégítő, annak ellenére, hogy stratégiai jelentőségű területért, a lakosság minőségi élelmiszerrel való ellátásáért felelnek. A forráselvonás veszélyezteti a gazdák versenyképességét, a szektorban dolgozó munkavállalók megélhetését. Jakab István, a Magosz elnöke hangsúlyozta, a két szervezet egyöntetűen kiáll amellett, hogy a migrációs helyzet kezelése alapvetően demográfiai és társadalmi probléma, ezért azt nem szabad az agrárköltségvetés terhére kezelni. Határozottan kiállnak azért, hogy a KAP forrásait a magyar agrárgazdaság és a magyar gazdák kapják, ezért álláspontjuk még hangsúlyosabb kinyilvánítása érdekében aláírásgyűjtést indítanak. Arra buzdítanak minden magyar állampolgárt, különösen a gazdákat és az agráriumban érdekelteket, hogy akár online, a Peticioamagyargazdakert.hu oldalon, akár a falugazdászoknál vagy a megyei igazgatóságokon elérhető íveken 2019. május 3-ig aláírásukkal támogassák közös kezdeményezésüket.