Ajánló

Megerősített szövetség Washingtonnal

Szijjártó Péter: Magyarország és az Egyesült Államok számára is fontos a terrorizmus elleni harc, az illegális migráció elleni fellépés, a keresztények védelme és segítése

Amerikai kollégájával találkozott Washingtonban Szijjártó Péter. Megerősítették az Egyesült Államok és Magyarország szövetségét, és hangsúlyozták együttműködésüket a gazdaság, a külpolitika bizonyos kérdései, valamint a terrorizmus és az illegális migráció elleni fellépés területén.

Szijjártó 20180531
Az ENSZ reformja és az Izraellel szembeni tisztességes bánásmód kivívása is közös célként fogalmazódott meg Szijjártó Péter és Mike Pompeo találkozóján (Fotó: KKM)

Találkozott Mike Pompeo amerikai és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter. Hasonló megbeszélésre 2012 óta nem került sor. „Magyarország nem kíván az Egyesült Államokat hisztérikusan bíráló európai kórus tagjává válni” – jelentette ki Szijjártó még a találkozó előtt. „Mindig tiszteletben tartjuk más országok szuverén külpolitikai döntéseit, és az az elvárásunk, hogy mások is így cselekedjenek velünk szemben” – tette hozzá.

Magyarország és az Egyesült Államok megerősítette stratégiai szövetségét – értékelte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter amerikai kollégájával folytatott megbeszélése után. Kiemelte: az Egyesült Államok természetes szövetségesként tekint Magyarországra és az egész közép-európai térségre.

Világosan láthattuk, hogy a jelenlegi amerikai adminisztráció és a magyar kormány politikai megközelítései között rendkívül sok hasonlóság van, hiszen mindketten rendkívül fontosnak tartjuk saját polgáraink biztonságának garantálását – mondta a miniszter.

Megerősítettük az együttműködésünket a terrorellenes küzdelemben, és világossá tettük, hogy az illegális migrációval szembeni fellépést rendkívül fontosnak tartjuk, mint ahogy a világon a keresztény közösségek érdekében történő fellépést is – hangsúlyozta Szijjártó Péter.

Gazdasági kérdések is hangsúlyosan kerültek elő a megbeszélésen – magyarázta a miniszter. Megerősítettük a gazdasági együttműködés fejlesztése iránti igényünket, ugyanakkor az amerikai vállalatokkal való kapcsolat Magyarország energiabiztonságának szempontjából is fontos – fűzte hozzá. Mike Pompeo támogatta hazánkat abban is, hogy 2022-től számíthassunk az amerikaiak által Romániában kitermelt gázra – hangsúlyozta Szijjártó.

A tárcavezető arról is beszélt, hogy továbbra is együttműködnek az ENSZ-reform vonatkozásában és abban a tekintetben is, hogy Izraellel szemben tisztességes nemzetközi megközelítést szeretnének kivívni – mutatott rá.

Szijjártó beszámolt arról, ígéretet tett rá, hogy Magyarország hozzájárul egy újonnan indítandó iraki kiképzőmisszióhoz is, amely részét képezi az Iszlám Állam elleni fellépésnek. A külügyminiszter biztosította Mike Pompeót, hogy hazánk elkötelezett hadserege modernizálása mellett, és világos terve van erre.

Ukrajna kapcsán Szijjártó elmondta: arra jutottak ukrán kollégájával, hogy inkább a jövőre koncentrálnak, és hozzátette, az amerikai diplomácia segítsége nélkül nem jutottunk volna idáig.

Az amerikai külügyminisztérium közleménye megemlíti a fentieken kívül azt is, hogy Pompeo figyelmeztette magyar kollégáját a pezsgő civilszféra fontosságára és Ukrajna Oroszországgal szembeni támogatásának elengedhetetlenségére.

Szijjártó egyeztetett vállalati vezetőkkel is. Elmondta: találkozott az International Flavours & Fragrances illatszergyártó, az ExxonMobil és az okos megoldásokkal foglalkozó Itron vezetőivel is.

A tizennégy amerikai vállalatot tömörítő amerikai–magyar üzleti tanács is összeült – mondta Szijjártó.

A külügyminiszter elárulta: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egyik vezetőjével is találkozik. „A magyar gazdaság a dimenzióváltás állapotában van”, és a világgazdaság is átlép innovatív korszakába – vélekedett. Közölte: tárgyalnak az International Financial Corporationnel is egy vagyonkezelői alap indításáról.

Szijjártó ezen kívül John Boltonnal, Donald Trump nemzetbiztonsági taácsadójával is találkozik.


Senki nem akar fizetni a falért

Az amerikai–mexikói határon felépítendő falat végül majd Mexikó fogja kifizetni – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök kedden este a Nashville városában tartott nagygyűlésen. „Egyáltalán semmit sem tesznek annak érdekében, hogy megállítsák a Mexikóból, Hondurasból és más ottani országokból megindult embereket. Nem segítenek nekünk” – bírálta az elnök a mexikói kormányt. Majd leszögezte: „Végül is úgyis ők fizetik ki majd a fal árát”. „Nem, Mexikó soha nem fog fizetni a falért. Sem most, sem később” – válaszolt Twitter-üzenetben Enrique Pena Nieto mexikói elnök még a nagygyűlés idején, és a bejegyzést úgy írta alá: „Mexikó”. (UT)