Ajánló

Kulcsszerep Kína új politikájában

Hsziao Csien nagykövet a Lakiteleki Népfőiskolán egyfajta új selyemútról beszélt, hazánkat regionális központnak nevezte

„Találkozik a magyar keleti és a kínai nyugati nyitás politikája” – a Lakiteleki Népfőiskolán tegnap egybehangzóan beszélt erről Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és Hsziao Csien, Kína budapesti nagykövete.

Hsziao Csien 20141208
Lezsák Sándor és Hsziao Csien Spányi Antal székesfehérvári püspökkel Lakiteleken (Fotó: Horváth Péter Gyula)

„Kicsi a bors, de erős” – mondta hibátlan magyarsággal hazánkat jellemezve a Lakiteleki Népfőiskola Keleti Nyitás Kollégiumának hallgatói előtt tegnap a kínai nagykövet. Hsziao Csien a diplomáciai „illemet” meghaladó tisztelettel beszélt hazánkról, feltalálókról, tudósokról, a nemzet századokon átívelő szabadságvágyáról. Érezhetően nem puszta közhely volt, amikor felidézte a kínai általános iskolák irodalomóráinak kötelező anyagát, Petőfi Sándor verseit. A nagykövet ismételten magyarul idézett: „Szabadság, szerelem! E kettő kell nekem!” A szimbólumokat a napi politika nyelvére fordítva Hsziao Csien hangsúlyozta: Peking új selyemutat, Ázsiát Európával összekötő tengeri, gazdasági „sztrádát” akar létrehozni, ez számtalan új lehetőséget biztosít a kínai–magyar viszonyban is.

Kína több fejlődési úttal próbálkozott, tanulni akartak a nyugati országoktól és a Szovjetuniótól is, de ez sikertelennek bizonyult, majd 1978-ban megtalálta saját útját. „Szorít-e a cipő, azt csak a láb tudja” – idézett egy kínai mondást a nagykövet. Hsziao Csien visszaemlékezett 1986-ra, amikor 375 dollár volt az egy főre jutó GDP Kínában, amely mára 6000 dollárra nőtt. „Akkor a legnagyobb álmunk az volt, hogy nyugdíjba menet vehessünk egy használt japán autót. Ma néhány havi fizetés után saját gyártású új autót vásárolhatunk” – hozott fel egy kézzelfogható példát. Kína elkötelezte magát a kínai álomnak nevezett koncepció megvalósítása mellett, amelynek keretében 2020-ra befejeződik a „szerény jóléti társadalom” kiépítése, majd 2049-re befejeződik a „modernizált állam” létrehozása. Hsziao Csien szerint Kína új politikájának megvalósításában Magyarország a térségi központ szerepét tölti be. 

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a népfőiskola alapítója hangsúlyozta: Kína a nyugati nyitás politikája, és hazánk keleti nyitása találkozik azzal a történelmi lehetőséggel, amelyet Kína ajánl a világ számára.

A Keleti Nyitás Kollégiumának előadásai után Lezsák Sándor és Bíró Zoltán irodalomtörténész felavatta Kerkai Jenő jezsuita szerzetes bronz mellszobrát. Az alkotást Spányi Antal székesfehérvári püspök áldotta meg. Lezsák Sándor hangsúlyozta: vissza kell hódítanunk a Kárpát-medence sok-sok területén ősi hitünket, a kereszténységet, ennek érdekében tett sokat Kerkai páter.


2 perces interjú: Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke

– Az orosz mellett jövő nyáron kínai műfordítótábor is lesz a Lakiteleki Népfőiskolán. Ez gesztus Kínának, vagy több ennél?

– Sokat beszélünk a gazdasági együttműködésről, a kölcsönös üzleti haszonról. Ez fontos, de ehhez elengedhetetlen, hogy jobban megértsük és megismerjük egymást. A kultúra a népi diplomácia alapja, ami nélkül nem lehet teljes a két ország, a két nép viszonya. A műfordítótábornak ezért szentelünk kiemelt figyelmet. A nagykövetség támogatni fogja a programot, amely újabb híd a két nép között.

– Van ennek kézzelfogható haszna?

– Mindenképpen, hiszen a fiatalok segíthetik a magyar vállalatok kínai megjelenését éppúgy, mint ahogy lehetőséghez jutnak a nálunk megjelenő keleti vállalkozásoknál. Nem idegenként kerülnek össze egymással, ismerni fogják egymás kultúráját.

– Lakitelek ezzel felkerült a „kínai térképre”?

– Mindez nem csak a népfőiskola számára fontos. A kínai nagykövet látogatása előremozdítja a régiók közötti együttműködést is. Hiszen nem csak „nagyban” kell gondolkodni. Kína egy-egy tartománya magyarországnyi területtel, gazdasági erővel rendelkezik. Ha köztük és a magyar megyék, a magyar kis- és középvállalkozók között is megteremtjük az együttműködést, ez gazdasági válságokat túlélő szoros kapcsot jelenthet.


2 perces interjú: Hsziao Csien, Kína budapesti nagykövete

– Előszeretettel használunk nagy szavakat, de a valóságban milyen most a magyar–kínai viszony?

– A két ország hatvanöt éve vette fel a diplomáciai kapcsolatokat, voltak jobb és rosszabb időszakok, most azonban „csúcsra jár” a két ország kapcsolata. A Bank of China, a Huawei is regionális központot létesített Magyarországon. Virágoznak a kulturális kapcsolatok is, a mostani három Konfucius-intézet után most nyílik a negyedik. Természetesen van még hova fejlődni, képletesen szólva egy tízes skálán most már átléptük a meghatározó ötös számot, a közeljövőben még legalább két ponttal javítunk.

– Miért jönnek a kínai cégek Magyarországra? A Kínában legendás „kék Duna” nem csak nálunk folyik…

– Magyarország földrajzi helyzete meghatározó. Önmagában azonban ez nem lenne elegendő. A magyar munkaerő szakképzettsége és nyitottsága, a kormányzat pozitív hozzáállása nélkül ez kevés lenne. Így azonban Magyarország a kínai külpolitikai stratégia legfontosabb pillére Közép- és Kelet-Európában.

– Először járt a Lakiteleki Népfőiskolán, hogy tetszett?

– A természeti környezet és a komplexum lenyűgözően egészíti ki egymást, jó lehet itt tanulni. Számunkra nagyon fontos, hogy ennyi fiatal érdeklődik Kína iránt. Ez biztos alapja kapcsolataink további fejlődésének.