Ajánló
Kövér: Múltunkat rehabilitálni kell
Itt az ideje, hogy reális képet alkossunk az egykori miniszterelnökről
A politikus az M1 csatornának nyilatkozva az ünnepség előtt kiemelte: a tragikus sorsú egykori miniszterelnök megérdemelné, hogy történelmi nagyságaink közé emeljék, hiszen „Tisza Istvánra rengeteg rágalmat és mocskot ragasztottak az elmúlt hetven évben, de eljött az ideje annak, hogy ne csak fejet hajtsanak előtte, hanem reálisan értékeljék”.
A Róheim-villában tartott megemlékezésen azt mondta, rehabilitálni kell a múltunkat, és újra kell fogalmaznunk az elmúlt több mint ezer esztendőt, különösen a 20. századi történelmet, annak érdekében, hogy helyesen lássuk a ma kihívásait is. Kövér László a rendszerváltoztatás kudarcterületének nevezte a történelemoktatást. Szerinte gyakorlatilag ugyanazt a marxista, posztmarxista koloncot cipeljük a nyakunkban, mint amit a második világháború után a nyakunkba akasztottak. Itt az ideje, hogy végre megpróbáljuk magunk értelmezni a történelmünket, és visszavenni azt, ami a miénk – hangoztatta. Kövér László szerint ma a jövőnk van veszélyben, de ha a mozgásterünket kihasználjuk, ami Tiszának és kortársainak nem sikerült, akkor Magyarország nemcsak elkerülheti a veszélyeket, hanem fennmaradhat az elmúlt nyolc év emelkedő pályáján.
Szakály Sándor, a VERITAS Történetkutató Intézet főigazgatója a megemlékezésen a 20. századi magyar történelem egyik kiemelkedő politikusának nevezte Tisza Istvánt, aki államférfivá emelkedett, és aki a vitákban mindig nemes ellenfél volt. Felidézte, Tisza István 1914-ben, a trónörökös pár, Ferenc Ferdinánd főherceg és felesége szarajevói meggyilkolása után is olyan megoldást próbált keresni, amellyel elkerülhető lehet a háború. Amikor azonban a többség arról döntött, hogy háborúval kell megoldani a konfliktust, attól kezdve következetesen kiállt emellett – fűzte hozzá. A történész hangsúlyozta, hogy Tisza István az utolsó pillanatig szolgálta a hazáját, addig, amíg életét kioltották a golyók, amelyek egyúttal pontot tettek az egykori Magyarország történetének végére.