Ajánló

Kifizetődő a józan ész politikája

Amerikai nagyvállalatok vezetőivel tárgyalt Szijjártó Péter külügyminiszter, a cégek elégedettek a hazai beruházási környezettel, itthon százötezer embernek adnak munkát

Az amerikai vállalatok elégedettek a magyar üzleti és beruházási környezettel, az itteni vállalkozásaik nyomán a globális versenyképességük is erősödik.

Karan-Bhatia
Pozitív értékelés. Szijjártó Péter és Karan Bhatia, a Google kormányzati kapcsolatokért felelős elnökhelyettese Washingtonban (Fotó: MTI/KKM/Mitko Sztojcsev)

Azon túlmenően, hogy tovább kívánják bővíteni és modernizálni magyarországi beruházásaikat, kapacitásaikat az amerikai vállalatok, növelni tervezik ezeken belül a kutatás-fejlesztés arányát – mondta tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután Washingtonban találkozott amerikai vállalatok vezetőivel. A politikus a távirati irodával közölte, hogy 16 amerikai nagyvállalat – köztük a General Electric, a Google, az ExxonMobil és az AT and T – vezetőjével tárgyalt.

A miniszter közölte: a cégek elégedettek a magyar üzleti és beruházási környezettel, kifejezetten pozitívan értékelik a józan észre alapozott gazdaságpolitikai döntéseket, elsősorban az alacsony adókat. Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy az amerikai–magyar kapcsolatok fontos pillérei az amerikai beruházó cégek, amelyek a második legnagyobb beruházói közösséget jelentik Magyarországon.

Immár 1700 amerikai vállalat 105 ezer embernek ad munkát Magyarországon – mondta a miniszter. Hozzátette, hogy az amerikai vállalatokkal az együttműködés rendkívül fontos a magyar gazdaság korszakváltása szempontjából, amikor fejlesztésorientált időszakba lép a magyar gazdaság. Az amerikai cégek Magyarországon olyan munkahelyeket teremtenek, amelyek magas hozzáadott értéket képviselnek, és ennek révén fontos szerepet játszanak a magyar gazdaság új dimenzióba helyezésében – tette hozzá. Közép-Európa az európai növekedés motorjává vált, amit bizonyít, hogy tavaly a visegrádi országok és Németország kereskedelmi forgalma 73 százalékkal meghaladta a német–francia kereskedelmi forgalmat és nyolcvan százalékkal a német–amerikait. További előny – hangsúlyozta a miniszter –, hogy magyar beruházásaik nyomán az amerikai cégek globális versenyképessége is erősödik, mivel magyarországi termelésük döntő többségét – magyar szemszögből – exportra, azaz a világpiacra szánják, és értékesíteni is tudják.  Mindez hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország ugyan a 92. lakosainak számát tekintve a világ országainak sorában, ám a 34. legjelentősebb exportőr, ami nagy mértékben hozzájárul a magyar gazdasági növekedés négy százalék fölötti szinten tartásához.