Ajánló

Igazolni kell a tej eredetét

Elkoboztak hatvankétezer liter UHT terméket

Máris több tonna tejterméket foglaltak le a hatóságok a múlt héten kezdődött ellenőrzések során. Az ultrapasztőrözött (UHT) tejek származásának nyomon követése segíthet azoknak a tejpiaci résztvevőknek a kiszűrésében, amelyek a tejkvótarendszer kivezetését követő zavarosban kívánnának érvényesülni – üdvözölte tegnap a Tejtermék Tanács korábbi ügyvezetője a minisztérium múlt heti rendelkezését.

Hatvankétezer liter tejet és háromezer kilogramm tejterméket kobozott el tegnapig a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal – közölte Bognár Lajos a Földművelésügyi Miniszté­rium, élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára, országos főállatorvos az MTI-vel. Ha a termékek eredetét a forgalmazók nem tudják igazolni, megsemmisítik.

Az ellenőrzés elrendelése időszerű volt, régóta kérik az ágazat szereplői a kormányzat hathatós fellépését a piac tisztulásáért – mondta Lu­kács László agrárszakértő, a Tejtermék Tanács korábbi ügyvezető igazgatója.
Mint arról lapunk is beszámolt, a tejtermelők azért kérték az UHT tejek származási vizsgálatának elrendelését, mert az leginkább külföldről – az áfa be nem fizetésével, feketén – kerül a boltokba, ami a hazai termelőknek versenyhátrányt jelent és pia­ci zavarokat okoz.

A tervek szerint 2015-ben megszűnik az uniós tejkvótarendszer, tehát a tagállamok attól az évtől annyi tejet termelhetnek, amennyire képesek. Az új rendszer várha­tóan zavarosan indul, ezért félő, hogy megjelennek a rövid távú piaci érdekeket szem előtt tartó cégek – fejtette ki Lukács László. A magyar piac védelme érdekében ezeket a szereplőket, akár megelőző jelleggel is, ki kell szűrni, s már a jelenlegi ellenőrzés is erre irányul.

A közelgő új piaci helyzetre a magyar tejágazatnak a szervezettség terén is fel kell készülnie – mondta a szakértő.

A munka már évek óta folyik, a tejtermelők például az elmúlt öt évben mintegy kétszázmillió forintot fordítottak fejlesztésekre, s ennek köszönhetően a termelés hatékonysága az európai uniós élmezőnybe kerülhetett. A feldolgozóknál viszont még nem zajlottak le ehhez hasonló befektetések – jelenleg a pályázatokra várnak. A legfelkészületlenebbek a kereskedők, akik nem képesek – esetleg nem is akarják – kiszűrni a tisztességtelen piaci szereplőket – mondta Lukács László.