Ajánló

A korelnök újonc parádéja

Az uruguayiak egy félidő alatt elrendezték a csoportdöntőt, az eddig remekelő oroszok a torna előtti arcukat mutatták, Suárez és Cavani is szerzett gólt

Megszakadt az oroszok nagy sorozata, az A csoportból Uruguay jutott százszázalékos teljesítménnyel tovább. A csoport másik mérkőzésén vb-rekorder lett az egyiptomi kapus, Esszam el-Hadari.

Luis Suárez 20180625
Luis Suárez második oroszországi gólja volt egyben második, amelyet a rendező orosz válogatott kapott a mostani világbajnokságon. A Barcelona csatárának lövése után vetődő Igor Akinfejev nem éri el a labdát. A Celeste kiütötte a rendező orosz csapatot, százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg a csoportját (Fotó: Reuters - Pilar Olivares)

Noha korábban Sztanyiszlav Csercseszov és Óscar Washington Tabárez, az orosz és az uruguayi szövetségi kapitány is azt ígérte, csapata győzelemre játszik, célja a csoportgyőzelem a harmadik mérkőzésén, végül mindketten néhány kulcsjátékosukat mellőzték. A Szbornajában azért maradt a Gyenisz Cserisev, Artyom Dzjuba kettős, a Celestében kezdett a Luis Suárez, Edinson Cavani kettős – ami a támadópotenciált illeti, tényleg nem spóroltak a kapitányok. A Barcelona csatára, Suárez, akit nemcsak a torna előtt, de még az egyiptomiak elleni meccs után is sok kritika ért, már a tizedik percben megszerezte a vezetést a dél-amerikaiaknak. Egy körülbelül 22–23 méteres szabadrúgásból a bal alsó sarokba rúgta a labdát – kellett ehhez az is, hogy a sorfal szélén helyezkedő Cavani elmozdult, s elvitt egy embert, így a labdának volt hol besurrannia a sarokba. Suárez már hét világbajnoki gólnál jár, a kétszeres világbajnok (1930, 1950) uruguayi futball történetében csupán egy játékos, a Brazíliában világbajnoki címet szerzett Óscar Miguez lőtt többet, nyolcat. A mostani tornán ez volt a hatodik szabadrúgásból elért gól, máris több, mint amennyi a teljes 2014-es Mundialon esett (5). A Celeste a 2010-es ghánaiak elleni emlékezetes negyeddöntő óta először szerzett világbajnokságon szabadrúgásgólt.

A második gólt Diego Laxalt jegyezte, de lehet, hogy a FIFA előbb-utóbb az orosz Gyenyisz Cserisevnek írja be, öngólnak. Merthogy az volt, az olasz Genoa középpályásának lövése az orosz játékoson irányt változtatva pattant az ellenkező, a jobb alsó sarokba. Az első félidőben még egy csapás érte az oroszokat, Igor Szmolnyikov megkapta a második sárga, s így utána a piros lapját. Élete első vb-mérkőzésén kiállították. Hajdanán (1998-ban) Zinedine Zidane volt az első, akit rendező csapat játékosaként büntettek piros lappal.

Nagyjából már akkor eldőlt a mérkőzés, s egyúttal az is, hogy az oroszok „csak” csoportmásodikként jutnak tovább. Az 1982-es spanyolországi világbajnokság óta ők az első európai rendezők, akik nem tudták megnyerni a csoportjukat.

Az uruguayiak, akik Edinson Cavani révén állították be a végeredményt, 2018-ban még nem kaptak gólt, s már a hatodik „nullás” meccsüket zárták.

A másik találkozón az egyiptomiak Mohamed Szalah góljával szereztek vezetést, utána a szaúdiak két büntetőt is lőhettek. Az egyiket a több mint 45 éves vb-újonc, Esszam el-Hadari kivédte. A másodikat már nem tudta hárítani. Ráadásul a szaúdiak a 95. percben megszerezték a győztes góljukat! (2–1).