Ajánló

Az elveszett kapacitásokat pótolni kell

„A magyar álláspont világos, Magyarország elutasít minden olyan kezdeményezést, amely adóemelést ír elő és rontaná a magyar versenyképességet”

A gazdaságpolitikának a beruházások támogatására, a munkahelyteremtésre és az elveszett kapacitások pótlására kell összpontosítania, a költségvetésnek ehhez biztosítania kell a for-rásokat.

Az elveszett kapacitásokat pótolni kell
Varga Mihály tárcavezető és Tadeusz Koscinski lengyel pénzügyminiszter egyeztet Varsóban a pénzügyminiszteri V4-ülést követően
Fotó: Varga Mihály Facebook-oldala

Most nem a tartalékolás, hanem az újraindítás ideje van, a támogatások túl korai visszavonása lassítaná a kilábalást, komoly kockázatot jelentene a családokra, a vállalatokra és összességében a gazdaságra – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter Varsóban a pénzügyminiszteri V4-ülést követő online sajtótájékoztatón tegnap – derült ki az MTI közleményéből. Megjegyezte: a GDP 30 százalékát megközelítő gazdaságvédelmi intézkedések mellett is a hiány Magyarországon az uniós átlagnak megfelelően alakult, az államadóssági ráta pedig jóval az alatt maradt. Varga Mihály hangsúlyozta: Magyarország aggodalommal figyeli a digitális adózás és a globális minimumadó körüli nemzetközi törekvéseket, félő ugyanis szerinte, hogy a valós cél, a digitális cégek megadóztatása ködbe vész, miközben globális adóemeléssel próbálkoznak a nemzetközi fórumokon.

A magyar álláspont világos, Magyarország elutasít minden olyan kezdeményezést, amely adóemelést ír elő és rontaná a magyar versenyképességet – szögezte le. Az ország számára a 9 százalékos adókulcs valódi, termelő beruházásokat jelent, az emelés több ezer magyarországi vállalkozást érintene hátrányosan, munkahelyeket is veszélyeztetne – húzta alá. Az MTI kérdésére a pénzügyminiszter elmondta, hogy készek részt venni a globális minimáladóról szóló tárgyalások folyamatában, és úgy gondolják, hogy partnereik meggyőzhetők arról: az adóversenyt nem szabad kiiktatni. Azzal folytatta, hogy mind az OECD-, mind az uniós fórumokon ismertetni fogják a magyar álláspontot, és jelezte, hogy a visegrádi kollégáival is egyeztették álláspontjaikat. A pénzügyminiszter tájékoztatott róla, hogy a múlt heti luxemburgi Ecofin-ülést követően a témában megbeszélést folytatott a G20-ak elnökségi feladatait ellátó Olaszország képviselőjével, és abban maradtak, hogy folytatják a konzultációt.

Magyarország kormánya a visegrádi együttműködés következő elnökeként elkötelezett amellett, hogy folytassa a lengyel irányítás által megkezdett munkát, az együttműködést tovább kívánja erősíteni – mutatott rá Varga Mihály. A magyar elnökség programja a gazdasági azonosságokra és a közös értékekre, érdekekre alapoz – tette hozzá. A keddi találkozó témáiról beszélve megjegyezte: újraindítják a visegrádi országok gazdaságát, azt a motort, amely a korábbi években az Európai Unió növekedésének az egyik fontos erejét adta.