Ajánló

Új alapszerződéssel erősítené meg a nemzetállamokat a lengyel kormány

Kaczynski: A föderalistákat vissza kell szorítani, mert csak erős tagállamokkal lesz az unió valódi szuperhatalom

A nemzetállamok szuverenitásának helyreállításával meggátolhatók a föderalista irányzatok az unión belül – nyilatkozta Jaroslaw Kaczynski lengyel kormányfőhelyettes.

Új alapszerződéssel erősítené meg a nemzetállamokat a lengyel kormány
Jaroslaw Kaczynski (középen) közölte, országa nem enged az uniós nyomásnak
Fotó: AFP/Nurphoto/Jaap Arriens

Hosszabb interjút adott a Rzeczpospolita jobbközép lengyel napilapnak Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke, Lengyelország kormányfőhelyettese. Ka­czynski elmondta, az európai uniós gazdasági helyreállítási alap létrehozásához közösen felvett hitelek nem fogják hosszú távon elmélyíteni az integrációt. Mint fogalmazott, ez egy egyszeri eset volt, a föderalisták kihasználták az alkalmat az EU szorosabb összekapcsolására. Aláhúzta, ez is mutatja az integrációs törekvések meglétét, és a PiS ezen törekvések ellen fog küzdeni.

Közölte, a PiS az EU megszervezésének saját projektjét akarja bemutatni európai parlamenti frakciója, az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) közvetítésével. Ennek a projekteknek az a lényege, hogy a föderáció helyett egy konföderációs vonalat erősítenének meg, amely alapján az unió valódi szuperhatalommá válik majd, egyúttal viszont sokkal több önállóságot biztosít a nemzetállamoknak – mondta el Kaczynski.

A kormányfőhelyettes úgy látja, hogy Brüsszel nem tartja be az uniós alapszerződéseket. Reményei szerint a PiS és az ECR idővel egy új alapszerződés-tervezetet mutatna be az unió vezetésének. A koncepció prezentálását széles körű konzultáció előzné meg, amelybe bevonná a visegrádi négyek csoportját, valamint a Három Tenger Kezdeményezés tagjait. „Teljesen másképp látjuk ezt, mint azok, akik ma túlsúlyban vannak ez EU-ban” – fogalmazott Kaczynski.

Az Európai Tanács decemberi ülésén elért kompromisszum kapcsán Kaczynski úgy véli, hogy Lengyelország jó fegyvert kapott a kezébe, az unió továbbra sem avatkozhat bele a tagállami hatáskörbe. Leszögezte: téved, aki azt hiszi, hogy a források elvételével való fenyegetés hatására változtatni fognak politikájukon. Folytatják a lengyel bírósági reformot, amely miatt többször kritizálták Brüsszelből Varsót.

Megkérdeztük

Halkó Petra
Halkó Petra
Fotó: Századvég

Halkó Petra, a Századvég Alapítvány vezető elemzője: Az európai uniós társadalmakban évek óta megfigyelhető dez­integráció zajlik abból adódóan, hogy bár az emberek nem fordultak el az uniós projekttől, döntő többségük határozott kritikát fogalmaz meg a brüsszeli bürokráciával kapcsolatban. A Jog és Igazságosság az EP konzervatív frakciójának közreműködésével azáltal, hogy új uniós alapszerződések megkötését javasolja, megtette az első érdemi lépést az integráció irányába, illetve afelé, hogy az Európai Unió arról szóljon, amire valójában hivatott: szuverén nemzetállamok szövetségéről, amely képes erős globális játékossá tenni az Európai Unió egészét. A javaslattétellel nem utolsósorban egy olyan folyamat kezdődik meg, amelynek végén pont kerülhet az uniós tagállamok között évek óta húzódó vita végére az EU jövőjéről – a brüsszeli elittől eltérően mindezt nem önkényes mechanizmusokba bújtatott módon, hanem átlátható tervezet formájában napirendre véve.