Magyar Hírlap online

2012. május 24., csütörtök, Eszter, Eliza
2012-01-30

CSŐDVÉDELEM ALÁ VONTÁK A MALÉVET

A Malévot egy kormányrendelet stratégiailag kiemelt jelentőségű vállalatnak minősítette

Hétfő reggel hét órától a Malévot egy kormányrendelet stratégiailag kiemelt jelentőségű vállalatnak minősítette. Ez egyben azt is jelenti – a csődtörvény tavalyi módosítása következtében –, hogy csődvédelem alá vonták a céget. A jó hír, hogy emiatt a hitelezők nem kezdeményezhetnek ellene csődeljárást. A törvény biztosítja, hogy egy majdani csőd- vagy felszámolási eljárásban a vagyongondnok vagy felszámolója állami csak és kizárólag állami cég lehet.

A Malév számára egy meginduló reorganizáció eredményes eszköze lehet a stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítés - válaszolta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).

A csődtörvény rendelkezései szerint a kormányrendelet kihirdetésétől kezdve a hitelezők csődeljárást nem kezdeményezhetnek a Malév ellen, a kérelmet a bíróság soron kívül elutasítja. A törvény kimondja: a kormány rendeletben stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek minősítheti azokat a gazdálkodó szervezeteket, amelyek adósságainak rendezéséhez, hitelezőikkel való megegyezéséhez, reorganizációjához nemzetgazdasági érdek, vagy kiemelt közérdek fűződik, továbbá amelyeknél kiemelt gazdaságpolitikai érdek fűződik ahhoz, hogy a jogutód nélküli megszüntetés gyorsabb, átláthatóbb és egységesített eljárás szerint történjék.
Budai Gyula január elején öt feljelentést tett a Malév eladásának és visszavásárlásának ügyével összefüggésben ismeretlen tettes ellen a Központi Nyomozó Főügyészségen a légitársaság privatizációja, viszontgarancia-szerződése, a Malév Vagyonkezelő Kft. ügye, a Malév visszaállamosítása és a Malév Ground Holding Zrt. catering szerződése miatt. Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője az MTI kérdésére elmondta: négy ügyben pénteken nyomozást rendeltek el, egyben pedig feljelentés-kiegészítést kértek.  
 
„Egy esetleges csőd esetén sem fogja eltűrni az Európai Bizottság, hogy nem vagy késlekedve hajtsa végre a Malév a tiltott állami támogatások visszafizetését – mondta Kiss Dávid, a Bán, S. Szabó & Partners ügyvédi iroda szakértője a távirati iroda kérdésére. Hozzátette: egy felszámolás, amelynek során a vagyonelemeket piaci körülmények között értékesítik, elfogadható az uniós elvek szerint.

Mint azt korábban megírtuk, az Európai Bizottság január elején a Malévnak nyújtott állami támogatás visszafizettetésére szólította fel a magyar légitársaságot, mert megállapította, hogy a Malév számára 2007 és 2010 között a privatizációval és a visszaállamosítással összefüggésben nyújtott finanszírozás jogellenes állami támogatásnak minősül. Ugyanakkor a magyar hatóságoknak kell dönteniük arról, milyen formában és ütemezésben történjék a visszafizetés.

A Malév közel 100 százalékban állami tulajdonban van, de néhány százaléknyi részvénnyel az orosz Vnyesekonombank (VEB), a Malév korábbi finanszírozója is rendelkezik. A korábbi információk szerint a Malév a VEB-nek több mint 100 millió euróval tartozik. A Malév márkanév külön cégben, a Malév Vagyonkezelő Zrt.-ben van, ami 100 százalékban állami tulajdonú társaság. A magyar nemzeti légitársaság 2007. április 1-jétől tagja a oneworld légitársasági szövetségnek.

A légitársaság 2010-es vesztesége 24,56 milliárd forint volt, 279 millióval kevesebb, mint egy évvel korábban. A cég menetrendszerinti járatain 2,984 millióan utaztak, 8 százalékkal kevesebben mint 2009-ben, miközben a járatok száma 13 százalékkal csökkent.




Hunyor Erna

 


Belépés




| Regisztráció

Legolvasottabb cikkeink

Kígyótojás Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Álláspont

Vörös festék Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Álláspont

A csatornaíró Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Álláspont

Lelepleződött Szekeres hazugsága Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Valótlanul állítja a volt miniszter, hogy jogosan használtak katonai eszközöket 2006 őszén

Közpénzek nélkül nincs baloldal? Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Orbán Viktor elvonná a pártok támogatását, az MSZP, a DK és az LMP ragaszkodik a jussához

Brüsszeli csábszó Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Álláspont

Aljas rémhírterjesztők Bővebben a mai Magyar Hírlapban

A szocialista segéderők elindították a rágalomhadjáratot Orbán Viktor ellen

Balliberális torpedók Horthy hajójára Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Sűrűn dobálják a sarat a kormányzóra, de nem őt akarják valójában eltalálni. nyilván Brüsszel is érti már, ki a valódi célpont

„Ezt a kétharmadunk rovására csináljuk” Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Balog Zoltán: európai léptékű értékvitát generáltunk

Hazatér a „székely apostol” Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Tiszteletadás. Nyirő József Ünnepélyes újratemetésének részletes programja