2010-09-02
Pozsony gyászolja áldozatait
Nem zárható ki az ámokfutó rasszista indítéka
Továbbra sem ismertek a dévényújfalui ámokfutó, Lubomír Harman indítékai. A férfi Pozsony egyik külvárosában, Dévényújfaluban, egy lakótelepen hétfőn meggyilkolt hét embert, majd miután a rendőrség különleges egysége megsebesítette, fejbe lőtte magát. Nemzeti gyásznapon emlékeztek meg tegnap Szlovákiában az áldozatokról.

A férfi a mészárlást megelőző két évben munkanélküli volt, ám korábbi munkaadói megbízható, rendes emberként ismerték. Lakókörnyezete sem tartotta konfliktusos alkatnak. Szomszédai magának való emberként írták le, aki reggel elment, este hazajött, szomszédaival nem kommunikált. Mint kiderült, miután munkáját elvesztette, sok időt töltött a helyi lövészklubban. Egyik szomszédja a Mladá fronta Dnes című napilapnak elmondta, a gyilkosság napján a zajra kilépett a folyosóra, de Harman rákiáltott: „Tűnj vissza, különben fejbe lőlek.”
A lépcsőház lakói közül senki sem tudott arról, hogy a gyilkos és az áldozatai között korábban viszály lett volna. Többen elutasították azt a feltételezést is, hogy anyagi problémák álltak a háttérben. Eleinte olyan információk is megjelentek a szlovák médiában, amelyek szerint a kiirtott család kábítószert árult, ezt azonban a belügyminiszter cáfolta. Szlovák lapok helyszíni beszámolói szerint viszont a városnak abban a részében, ahol a lövöldözés történt, nem probléma kábítószerhez jutni. Faragó Csaba pozsonyi kerületi rendőrfőkapitány viszont azt állította, a városrészben a fővárosi mutatókhoz képest kevesebb bűncselekményt követnek el, és a felderítési mutatók is jobbak.
Nem lehet kizárni a rasszista indítékokat sem. „Bennünket, feketéket nem szeretett. Mindig volt velünk valami baja” – mondta egy roma nő a Sme.sk-nak. A szlovák internetes fórumokon elterjedt az a vélekedés, hogy a szomszédok zajos életvitele zavarhatta a férfit, aki így próbálta „megoldani” a helyzetet.
A kormányhivatalban részvétnyilvánítási könyvet helyeztek el, tegnapra pedig nemzeti gyásznapot hirdettek a tragédia áldozatainak emlékére.
Kocur László