Magyar Hírlap online

2012. május 23., szerda, Dezső
2012-01-10

Tíz forintért adtak bérbe egy hektárt Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Visszaszerzi az értékes területeket a Földalapkezelő a német érdekeltségű Hubertus Bt.-től - Az állam kára milliárdokra rúghat

Kezdeményezte a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet a Hubertus Bt.-vel kötött hosszú távú, több ezer hektárra szóló földbérleti szerződés felbontását.
A cég bírósághoz fordult a kezdeményezés miatt. A társaság hektáronként évi tíz forintért bérelhetett több mint hétezer hektárnyi állami területet kilencvenkilenc évig, az államot akár hét-nyolc milliárd forintos kár is érhette.

A Hubertus Bt.-vel kötött hosszú távú földbérleti szerződés felbontását és az értékes Somogy megyei terület állami birtokba vételét kezdeményezte a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA). Mint ahogy azt korábban többször is megírtuk, az állammal kötött szerződés értelmében a német érdekeltségű Hubertus Bt. a hajdani Balatonnagybereki Állami Gazdaság 1992-es privatizációját követően hektáronként évi tíz forintért bérelhetett mintegy 7725 hektárnyi állami területet kilencvenkilenc évig. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos tavaly szeptember 13-án közölte, hűtlen kezelés és természetkárosítás elkövetésének gyanúja miatt feljelentést tett ismeretlen tettes, illetve tettesek ellen az ügyben. A kormánybiztosi hivatal megállapította: alapos a gyanú, hogy a szerződésben szereplő feltételek miatt az államot hét-nyolc milliárd forintos kár érte. Az NFA a kifogásolt földhaszonbérleti szerződés miatt kezdeményezte a kontraktus felbontását és a terület állami birtokba vételét.

„A földalapkezelő álláspontjával szemben a Hubertus Bt. továbbra is érvényesnek tekinti az állammal kötött bérleti szerződést” – jelentette ki Csató András, a cég ügyvezetője a távirati irodának. A németországi Hubertus Agrarindustrielle GmbH&Co.KG többségi tulajdonában lévő Hubertus Bt. az NFA lépését követően keresetet nyújtott be a szerződésben kikötött Bécsi Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő választott bírósághoz, kezdeményezve, hogy kötelezzék az NFA-t a szerződés teljesítésére.

Az ügyvezető igazgató szerint a választott bíróság felállása megkezdődött, a felek már kijelölték saját választott bíráikat, így hamarosan elkezdődhet az ügy tárgyalása. Arra a kérdésre, hogy a Hubertus Bt. tulajdonosi köre felajánlotta-e a piaci földbérleti díj megfizetését az általa hasznosított állami földterületekért, Csató András úgy válaszolt: „Már több alkalommal kerestük az érintett kormányzati szerveket a mindkét fél számára előírt jogok és kötelezettségek – így a földbérleti díj – átbeszélése és értelmezése érdekében, eddig eredménytelenül.”

Mint ahogy írtuk, Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa is vizsgálta a Hubertus Bt. tevékenységét a Nagybereki Fehérvíz Természetvédelmi Terület térségében. A jelentés megállapította: súlyosan veszélyezteti a vízi élővilágot a Balaton déli partján a társaság tevékenysége. Fülöp Sándor jelezte azt is, hogy a magyar állam nevében eljáró Állami Vagyonügynökség rendkívül előnytelen haszonbérleti szerződést kötött a társasággal.

A szerződés szinte valamennyi pontja feltűnően hátrányos az államra nézve, tisztességtelennek minősíthető, míg a kikötött haszonbérleti díjról egyértelműen megállapítható a feltűnő értékaránytalanság.
Szarvas Szilveszter

 


Belépés




| Regisztráció

Legolvasottabb cikkeink

Kígyótojás Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Álláspont

Vörös festék Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Álláspont

DÁNIEL PÉTER MEGGYALÁZTA HORTHY MIKLÓS ÚJ SZOBRÁT

Vörös festékkel öntötte le a frissen avatott szobrot

A csatornaíró Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Álláspont

Zsugorodás Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Álláspont

Aljas rémhírterjesztők Bővebben a mai Magyar Hírlapban

A szocialista segéderők elindították a rágalomhadjáratot Orbán Viktor ellen

Lelepleződött Szekeres hazugsága Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Valótlanul állítja a volt miniszter, hogy jogosan használtak katonai eszközöket 2006 őszén

Közpénzek nélkül nincs baloldal? Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Orbán Viktor elvonná a pártok támogatását, az MSZP, a DK és az LMP ragaszkodik a jussához

Brüsszeli csábszó Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Álláspont

„Ezt a kétharmadunk rovására csináljuk” Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Balog Zoltán: európai léptékű értékvitát generáltunk

Hazatér a „székely apostol” Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Tiszteletadás. Nyirő József Ünnepélyes újratemetésének részletes programja

Balliberális torpedók Horthy hajójára Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Sűrűn dobálják a sarat a kormányzóra, de nem őt akarják valójában eltalálni. nyilván Brüsszel is érti már, ki a valódi célpont