2010-03-04
Egyre több az importdisznó
Áfacsökkentést szorgalmaz a húsipari szakma
A sertésállomány csökkenése megállt ugyan Magyarországon az elmúlt évben, de emelkedett a levágott sertések importjának az aránya Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) elnöke szerint.
Hangsúlyozta: az ágazat érdekében sürgős állami intézkedések szükségesek.Évek óta először nem csökkent tavaly a sertésállomány Magyarországon, sőt minimális növekedés is megfigyelhető volt – mondta Éder Tamás, a Hússzövetség elnöke tegnap egy szakmai konferencián. „A decemberi adatok szerint 3,2 millió sertést tartottak számon, ebből 226 ezer kocát. Az állományban 2008 óta nem tapasztalhattunk növekedést, ráadásul a kocaállomány is csökkent 2006 óta. Tavaly 4,3 millió sertést vágtak hazánkban, ez élő súlyban 480 ezer tonna” – ismertette a szakember. Hangsúlyozta, hogy a levágott sertések huszonöt százaléka származott importból, amely több mint harminc százalékra emelkedett már az év elejére.
„Mennyiségben több élő sertést és sertéshúst importálunk, mint amennyit exportálunk, ugyanakkor a pénzügyi egyenleg szerint magasabb a kivitel értéke. A feketegazdaság aránya sajnos tovább emelkedett” – közölte Éder Tamás. Kiemelte: az ágazat és a húsipar szempontjából elengedhetetlenül szükségesek bizonyos sürgős állami intézkedések. „Át kell például csoportosítani a támogatásokat 2013-ig az állattartásra és az élelmiszeriparra, államilag kell tovább támogatni a jó minőségű termékeket, s összhangba kell hozni a külföldi és a magyar termékek minősítésére, megjelenésére vonatkozó hatósági eljárásokat” – mondta az elnök. Fontosnak nevezte az áfacsökkentést, mert ellenkező esetben eltűnhetnek az ágazatból a legális, ám veszteségeket elkönyvelő piaci szereplők.
szsz